ROCKWELL AUTOMATION’DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇÖZÜMLERİ

24 Şub 2015

ROCKWELL AUTOMATION’DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇÖZÜMLERİ

 Akzo Nobel Powder Coatings, Rockwell Automation Enerji Kontrol Çözümleri ile Birlikte Ayda 15 Bin Euro Enerji Maliyetlerinde Tasarruf Sağlıyor
Akzo Nobel Powder Coatings (Toz kaplama) Rockwell Automation enerji kontrol çözümleri ile birlikte ayda 15 bin Euro enerji maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda sektöründe lider boya üreticisi şirket, FactoryTalk Vantage Point yazılımının kolay raporlama fonksiyonundan, üst seviye veri kayıt ve derleme donanımı ile faydalanıyor.
Perde arkası
Akzo Nobel PowderCoatings, 4 bin yüksek motivasyonlu çalışanıyla beş kıtada faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluştur. Şirket, boyalara alternatif olan, yüksek kaliteli, solvent içermeyen ve farklı branşlara dayanıklı toz kaplamalar üretiyor. Aynı zamanda, kolay yıpranmayan ve çevreye zarar vermeyen kaplama tekniği çözümü sunuyor.
Toz kaplamalar tüketim ürünleri ve sanayi ürünleri alanında, beyaz eşyadan ofis mobilyalarına, alüminyum jantlardan alüminyum doğramalara kadar, birçok ürün için kullanılmaktadır.
Müşteriye Odaklı Hizmet Paketi
Hollanda Sassenheim merkezli Akzo Nobel Powder Coatings, 29 adet üretim tesisine sahip. Bunların tamamı, her bir yerel pazarın gereksinimlerine uyumlandırılmış, küresel pazar stratejilerini takip eder. Şirketin tüm ürünleri modern teknolojileri, müşteriye odaklı hizmet paketiyle kombine edilir.
Şirket sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaktadır, burada ARGE için uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli destekleri, öncelikle dört ana sütun üzerine kurulmuştur: İngiltere’nin kuzeyinde Felling de bulunan ARGE merkezi, tüm dünyaya yayılmış eğitim merkezleri, ulusal teknik destek-ekipleri ve birçok ürün geliştirme laboratuvarları.
Müşterileri için ürün ve yenilikler üzerinde çalışmasının yanı sıra, şirket bir yandan da sürekli kendi yetilerini ve çevre bilincini geliştirmek üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kısa süre önce ARGE Merkezi Felling’in, enerji konusundaki bilinci arttırmak için yürüttüğü kampanya sonucunda, Rockwell Automation’in Küresel Çözüm ve Güç & Enerji Yönetimi (PEMS) ekibi ile temasa geçme düşüncesi doğmuştur. Bu görüşme kapsamında mevcut enerji tüketimi kontrolü projesinin geliştirilmesi konuşulmuş ve bu görüşmeler yüksek derecede enerji tasarrufu sağlamıştır.
Hedef
Akzo Nobel de WWPG Proses Mühendisi Steve Wilburn anlatıyor: “Felling tesisinin enerji tüketiminin yüzde 50’si, basınçlı hava üretimi, su soğutması ve emiş gibi ortak kullanım fonksiyonlarından doğmaktadır. Tüm bu sistemler aynı anda çalıştırıldığında, günün büyük bölümünde pik güç koşullarına ulaştığımızı görüyoruz. En büyük enerji tüketicisi burada, uzun süreli, hatta bazıları maksimum performansta çalışan, orta büyüklükteki motorlardır. Gerekli ortak kullanım fonksiyonları için kullanılan motorlar çoğu zaman, hatta ilgili fonksiyon gerekmediğinde bile, sürekli işletim konumunda çalışmaktaydı.”
Wilburn, “Tesis konumunda iki adet 1-MW-Transformatör bulunmaktaydı, bunlar yüzde 100 kapasite ile çalışıyordu. Tam da bu iki transformatör tesisin ilk enerji tüketimi araştırmasına neden olmuştur”, diyor ve “2008 yılında Felling de ilk enerji kontrolü için temel bir program başlatılmış ve tesisin bir bölümüne Rockwell Automation’unFactoryTalk® EnergyMetrixTM kurulmuştur. Buradaki sorun, bunu yaparken kaydedilen verileri gerçekten analiz etmememizdi. Ayrıca buna, hemen hemen aynı zamanda depo üretiminden, sipariş üretimine geçmiş olmamız eklenmiştir, bu da bizim enerji tüketimimizi düşürmüştür, böylece konunun ehemmiyeti kalmamıştır”, diye sözlerine devam ediyor.
“Ardından FactoryTalkVantage Point® yazılımını verilerin görüntülenmesi için kullandık ve Rockwell Automation ekibi ile şirketin PEMS-yöneticisi Gerard O’Connell in yönetiminde, EMEA-bölümünde çalıştık. Bunun üzerine, tesisimizin tüketimi ve enerji israfı hakkındaki düşüncelerimiz, neredeyse bir gecede değişti.” Enerji tüketiminin iyileştirilmiş görüntülenmesi sayesinde, Wilburn ve ekibi, Rockwell Automation’un mühendislik-ekibinin desteği ile yeni, daha büyük bir proje başlatmıştır. Burada hedef; en önemli bölümlerin tüketimi hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmek ve bunun üzerine enerji tüketimini azaltmaktı.
 
Çözüm
Akzo Nobel ve Rockwell Automation’un PEMS-ekibinin birlikte buldukları ve gerçekleştirdikleri çözüm, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır. Bunlar Vantage Point’in kolay anlaşılır, grafik yüzeyine aktarılmıştır. Merkezileştirilmiş bir EnergyMetrixSuite’i, büyüklüğüne göre veya tesisin konumuna göre ya PowerMonitorTM 1000 birimleri veya Allen-Bradley Compact LogixTM modeli programlanabilir otomasyon kontrolü üzerinden sunulan, bilgileri toplamak için hizmet verir. Kaplama şirketi böylece çalışan fabrikanın su, hava, gaz, elektrik ve buhar tüketimini ölçebilir ve değerlendirebilir. Bu şekilde elektrik tüketimi hakkında daha sağlıklı bilgiler elde edilir. Ardından enerji maliyetleri farklı tedbirler alınarak düşürülür:
– Elektrik pik yük profili analiz etmek ve yük piklerini azaltmak için olanaklar aramak
– Alternatif tarife modellerini analiz etmek,
– Öz yükleri analiz etmek ve başka ekipman kapatılabilir mi diye araştırmak,
– Tedarik şirketlerinin faturalarını analiz etmek ve tüketim hedefleri belirlemek.
Wilburn, “Felling fabrikasındaki tesislerin çoğu artık Rockwell Automation sistemleri ile kontrol edilmektedir”, diyor. “Ayrıca Ethernet kullanıyoruz, çünkü Power Monitor 1000 gibi küçük ekipmanlar dahil, Ethernet haberleşme kabiliyetine sahip. Bu ürünler çok iyi. Biz artık sadece İngiltere de ki fabrikalarımızda değil, ayrıca Almanya ve Fransa da ki fabrikalarımızda da Ethernet haberleşme altyapısı ile çalışıyoruz.” Ethernet’in iletişim-omurgası olarak kullanılması sayesinde Akzo Nobel, aplikasyon ve veri akışını bağlantılı işletme içerisine genişletme olanağına sahiptir.
Böylece şirket daha fazla katma değer sağlayacak fonksiyonları kullanabiliyor. Bu gerçek zamanlı-performans-verilerini, performans-kayıtlarının arşiv verilerini, bakım onarım planlarının kayıtlarını, üretim tabanı ve şirket sistemi arasındaki bağın kurulmasını da içerir. Bu da ekipmanları, fabrikadaki donanımlar ile birlikte, daha hassas kontrol edilebilmesini sağlar. Standardize edilmiş Ethernetin, EtherNet/IPTM şeklinde kullanılması, çok az bir bağlantı işlemi ile sağlanır. Ayrıca kullanıcı kontrolü ve yetkisiz kişilerin erişimini engellemek için komple güvenlik çözümleri sunulmaktadır.
 
Neticeler
Wilburn, “Factory Talk Vantage Point hissedilebilir değişikliklere neden olmuştur”, diyor.“Yazılım muhteşem ve verilerin gerçek zamanlı görüntülenmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırıyor. Böylece olayların hemen ardından raporlar veya aksiyonlar alınmasını sağlıyor. Örneğin; basınçlı hava sistemi. Biz burada tüketimimizi gerçek zamanlı olarak analiz edebiliyoruz, böylece hemen karar verebiliyor veya harekete geçebiliyoruz. Bu arada Vantage Point’a gönderebileceğimiz daha fazla veri aramaktayız.” “Enerji kontrol çözümünü kurduktan sonra, aylık elektrik masrafımızı 15.300 Euro tutarında düşürebildik. Hesaplamalarımıza göre ilk yılında toplam 186 bin Euro tutarında tasarruf sağlamışız.”
“Doğru İnsanları Bulmak En Önemlisi”
Bu teknik AkzoNobel’in enerji tüketiminin düşürülmesinde tartışmasız büyük önem taşımaktadır. Wilburn aynı zamanda Rockwell Automation ekibinden de bir o kadar etkilenmiş. “Doğru insanları bulmak en önemlisidir. O’Connell’in ekibi gerçekten çok etkileyici ve Rockwell Automation şirketinin kesinlikle bir avantajıdır. Biz şimdi Holding’in diğer fabrikalarını da bu teknik ile donatmaya geçtik. İlk Alman fabrikasındaki neticeleri gördükten sonra, şimdi ikinci Alman fabrikasında Ethernet-omurgası kurulumuna sıra gelmiştir. Ardından BK de Energy Metrix, Vantage Point ve Rockwell Automation’un mühendislik ekibi ile elde ettiğimiz yetileri ve hizmetleri kullanabilmeyi ve aynı neticeleri elde etmeyi hedefliyoruz.”
Hedef
Akzo Nobel günün büyük bölümünde, ortak fonksiyonlar ve 1-MW-transformatörlerinden kaynaklanan, pik yük koşullarını kaydetmiştir. Şirketin, enerji tüketimini daha verimli kontrol edebilmek ve denetleyebilmek için, bir çözüme ihtiyacı vardı.
Çözüm
Rockwell Automation’un kurulu çözümü aşağıda belirtilen bileşenleri sunmaktadır:
– FacotryTalkVantagePoint
– FacotryTalkEnergyMetrix
– Allen-BradleyPowerMonitor 1000
– Allen-Bradley CompactLogix
– Global destek
– PEMS desteği
Neticeler
– Verileri gerçek zamanlı görüntülemek ve analiz etmek, hemen ardından rapor düzenlemek
– Aylık elektrik tüketim maliyetini yaklaşık 15.300 Euro düşürmek
– Factory Talk Vantage Point’un genişletebilme özeliği ve kolay uygulaması sayesinde başka veriler de kaydedilebiliyor
– Ethernet üzerinden merkezi çözüm
– Çözüm şirketin diğer fabrikalarına da uygulanabilir ve uygulanmaya başlamıştır.

Teknoloji Ekseni

Etkinlik Takvimi


E-DERGİMİZ

Dergimizin pdf’ini indirebilirsiniz

ÖNCEKİ SAYILAR

Dergimizin önceki sayılarını buradan indirebilirsiniz