KOSGEB’in İnovatif KOBİ Ödülü Medel Elektronik’in!

25 Şub 2015

KOSGEB’in İnovatif KOBİ Ödülü Medel Elektronik’in!

KOSGEB’in geleneksel KOBİ  ve Girişimcilik Ödül Töreni’nin 3.’sü bu yıl, Başbakan Sn. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Ocak ayı sonunda gerçekleştirildi. Kurulduğu günden bu yana teknoloji geliştirmeyi kural haline getiren Medel Elektronik yine ödüllendirildi.
Başbakan Davutoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, KOSGEB Başkanı Sn. Recep Biçer, çok sayıda üst düzey bürokrat, milletvekili ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu törende Medel Elektronik, “KOSGEB – İnovatif KOBİ Ödülü”nü Başbakan Davutuğlu’nun elinden aldı. KOBİ’lerin teknoloji geliştirme konusunda üstlendikleri rolün her zaman takipçisi olan Medel Elektronik, yaptığı çalışmalarla inovasyona yön vermeyi sürdürdü.
Medel Elektronik’in Başarı Geleneği
1994 yılında kurulan ve 20 yılı aşan bir süredir yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği sayısız kapsamlı proje ile önemli başarılara imza atan Medel Elektronik, inovatif yönünden de taviz vermeden yoluna devam ediyor.
Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği – ENOSAD üyesi de olan Medel Elektronik, Yılın İnovatif KOBİ Ödülü’ne, son 3 yıl içindeki Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetleri ile mevcut/yeni pazarlara başarı ile sunulan yeni bir ürün, hizmet, uygulama, yöntem veya iş modeli fikri ile layık görüldü.
Medel Elektronik, 15 adet faydalı model belgesi, 7 adet marka tescil belgesi, 18 adet tasarım tescil belgesi ve 4 adet TÜBİTAK projesi ile bu ödülü almaya hak kazandı. Aslında ödüller, Medel Elektronik için neredeyse bir gelenek oluşturuyor. Medel Elektronik, 2014 yılında, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”nde, KOBİ Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü’nü, Kompakt Yardımcı Konvertör ürünüyle almış.
İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB), 2013 yılında düzenlediği “Metalik Fikirler 2. Ar Ge Proje Pazarı Yarışması”nda da, geliştirdiği projeyle hem ilk 3’e girme başarısı gösterip ödül almış hem en çok proje üreten sanayici ödülünü almaya hak kazanmış. Medel Elektronik 2012 yılında ise, “KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri”nde, “Yılın İnovatif Kobi Ödülü” başarı sertifikasının sahibi olmuş.
Ödül Töreni
Ödül töreninde açılış konuşmasını gerçekleştiren KOSGEB Başkanı Sn. Recep Biçer, KOBİ’lerin ekonomik istikrar için çok önemli olduklarının altını çizerek “KOBİ’ler, global ekonominin seyrini belirleyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bir ülkenin KOBİ potansiyeli ve Girişimcilik oranları, refah seviyesinin en önemli belirleyici unsuru haline gelmiştir” diye konuştu.
KOSGEB Başkanının ardından konuşmalarını gerçekleştiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık da özellikle Girişimcilik Bilgi Sistemi’nin devreye girmesiyle çok önemli verilere ulaşıldığını ve bu veriler ışığında yeni stratejiler belirlediklerini söyledi.  Bakan Işık’ın ardından kürsüye gelen Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu, 3. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, finale kalan 40 girişimciyi tebrik etti.
KOBİ’lerin ürün bazında, uluslararası arenaya açılmalarını sağlayabilmek için bugün ilk defa kurumsallaşma ve markalaşma destek programını başlattıklarını bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu o kadar önemli ki. KOBİ’ler tek tek başarılı olabilir ama kurumsallaşamazlarsa bir müddet sonra KOBİ’lerin küçük ölçekten, orta ölçeğe ve daha büyük ölçeklere yürümesi zorlaşır. Markalaşma ise bizim yeni ikinci hamle döneminde en çok önem verdiğimiz hususlardan birisi.
KOBİ’lerin kurumsallaşma ve markalaşma konusundaki projelerine işletme başına 150.000 TL destek vereceğiz.” Bütçe olarak 50 milyon TL teklif edildiğini bunun yetmeyeceğini ifade eden Davutoğlu, 50 milyon TL bütçeyi 100 milyon TL’ye çıkarma talimatını da verdi. Davutoğlu, “Dolayısıyla, 100 milyon TL bütçeli programla, işletme başına 150.000 TL destek sağlayacağız. Sadece kurumsallaşma ve markalaşma için” dedi.
İşbirliği ve Güç Birliği Destek Programı’nda yenilik
İkinci olarak “işbirliği ve güç birliğinin” önemine işaret eden Sayın Davutoğlu, KOBİ’lerin bir araya gelerek, yeni bir güç oluşturmalarını sağlayacak “İşbirliği ve Güç Birliği Destek Programı”nda yeniliğe gittiklerini aktardı.
Sayın Davutoğlu, “Buna göre 3 işletmenin bir araya gelerek oluşturacakları teknoloji işbirliklerine, 300 bin lira geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin lira da geri ödemeli olmak üzere, 1,5 milyon lira destek vereceğiz” diye konuştu.
Başbakanımız Sayın Davutoğlu, şunları kaydetti: “Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanlarındaki KOSGEB desteklerinin miktarlarını da yüzde 50 oranında artış yapacağız. Bunu bütün yaptığımız çalışmalarda eğer, Ar-Ge, inovasyon boyutu varsa destekleri, KOBİ’lerde olduğu gibi diğer bütün alanlarda da artırdık, artırmaya devam edeceğiz. Çünkü katma değerin gerçek anlamda sağlanacağı yer daha üst teknolojilere geçişte olacak.
Son Bakanlar Kurulu toplantımızda Sayın Bakanımızın bir sunuşu oldu. Arkadaşlarla da değerlendirme yaptık, orta-yüksek ve yüksek teknoloji kullanılan alanlara verilen destekleri genel olarak da artıracağız. Bununla ilgili teşvikler noktasında da yeni bir çalışma başlatma talimatı verdim.”Girişimcilik Destek Programı’nda kadın ve engelli girişimciler için destek oranını yüzde 10 daha fazla uyguladıklarını anımsatan Başbakan Davutoğlu, bu uygulamadan bundan sonra birinci derecen şehit ve gazi yakınlarının da yararlanacağını bildirdi. Şimdiye kadar kadın ve engelli girişimciler için ilave destek oranının yüzde 10 olduğunu hatırlatan Sayın Davutoğlu, bunu daha arttıracaklarını belirtti. Buna göre; kadın girişimciler, engelli girişimciler, şehit ve gazi yakınları olan girişimciler için ilave %20 destek oranının uygulanacağını ifade etti.
Başbakan Sn. Davutoğlu son müjdeyi törende hazır bulunan 40 finaliste verdi.  3. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’nde finale kalan 40 işletmeye tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak olan yurtdışı iş gezisi desteği sunacaklarını da kaydetti.
Konuşmaların ardından Başbakanımız Sayın Davutoğlu, Bakanımız Sayın Işık ve KOSGEB Başkanı Sayın Biçer, birinci olanlara ödüllerini takdim etti. Başbakanın ödülleri vermesinin ardından 40 finalist, başarı sertifikalarını, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın elinden aldı.

Teknoloji Ekseni

Etkinlik Takvimi


E-DERGİMİZ

Dergimizin pdf’ini indirebilirsiniz

ÖNCEKİ SAYILAR

Dergimizin önceki sayılarını buradan indirebilirsiniz